ETKİNLİKLER

1-2 Eylül / 1. Çiftlik Festivali
Çeşme Belediyesi'nin 9 Durak 9 Deneyim projesi kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenecek olan 1.Çiftlik Festivali ile ziyaretçilerimiz unutulmaz iki gün geçirecek.
Tüm Etkinler

Suriyeli mültecilerin, savaş ve kaçak göçleri sırasında yaşadıklarının tam anlamıyla insanlık dramı olduğunu belirten Başkan Dalgıç, insanlığın vicdan sınavında olduğunu ifade etti

Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Siegfried Grabarec, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç'ı makamında ziyaret etti. Çeşme'ye sık sık geldiğini ifade eden Grabarec, turizm cenneti ilçeyi çok yakından tanıdığını söyledi ve Çeşme'ye olan hayranlığını dile getirdi. İlçenin gelişimi ve Çeşme Belediyesi'nin projeleri hakkında bilgi alan Konsolos Grabarec ve Başkan Dalgıç görüşmesinin ana gündemi ise Suriye'deki iç savaştan kaçarak Çeşme'den Sakız Adası'na kaçak yollarla göç eden mülteciler oldu.

İnsanlığın vazifesi

Yunanistan'a bağlı Sakız Adası'na olan yakınlığı nedeniyle kaçak göçmenlerin güzergahı üzerinde bulunan Çeşme'deki mülteci trafiği hakkında Başkan Dalgıç'tan detaylı bilgi alan Grabarec, konunun sadece Suriye ya da Türkiye'nin değil, çok uluslu bir sorun olduğunu ifade etti. Suriyelilerin savaş ve savaşın sonucu olarak yaşadıkları sığınma sorununun tam anlamıyla insanlık dramı olduğunu belirten Dalgıç ise sorunun çözümünde tüm devlet ve insanlara pay düştüğünü, insanlığın yaşanan dram karşısında vicdan sınavı verdiğini söyledi.

Çözüm 'para' değil

Suriyeli mülteci sorununun uluslararası bir sorun olduğunu ifade eden Başkan Muhittin Dalgıç, çözümün de uluslararası olması gerektiğine dikkat çekti. Dalgıç, "Sağlıklı bir çözüm bulunabilmesi için tüm insanlığa görev düşüyor.  Sorunun sadece parasal gider olarak görülmesi  ve çözümün de para ile sağlanabileceğini düşünmek doğru değil" diye konuştu.