ETKİNLİKLER

1-2 Eylül / 1. Çiftlik Festivali
Çeşme Belediyesi'nin 9 Durak 9 Deneyim projesi kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenecek olan 1.Çiftlik Festivali ile ziyaretçilerimiz unutulmaz iki gün geçirecek.
Tüm Etkinler

2. ULUSLARARASI ÇEŞME KLASİK MÜZİK AKADEMİSİ VE FESTİVALİ SONA ERDİ

 

                                     

Çeşme Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle bu yıl ikinci kez düzenlenen 2. Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali 28 Ağustos – 6 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi.

 

Her biri alanında uzman eğitmenler tarafından düzenlenen akademide usta isimlerle çalışma fırsatı yakalayan genç müzisyenler festival kapsamında iki konser düzenledi. Ustaların yer aldığı üç konser ile toplamda beş konseri izleme şansı yakalayan Çeşmeli sanatseverler klasik müziğe doydu.

 

Dünyaca ünlü virtüözler ve genç yetenekler bir arada

 

2. Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali’nin bu yılki konukları arasında Lukas David (keman-Avusturya), Alexander Rudin (viyolonsel-Rusya), Fedor Rudin (keman-Rusya-Avusturya), Jano Lisboa (viyola-Portekiz) ve Ulf Bästlein (şan-Avusturya) gibi dünya çapında tanınan yorumcu, pedagog, solist ve akademisyenler yer aldı.

 

MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Çiğdem İyicil’in sanat yönetmenliğini üstlendiği projenin son akşamında Çocuk Orkestrası konser verdi. Keman sanatçısı Mehmet Yasemin yönetiminde gerçekleştirilen Çocuk Orkestrası Projesi’ne katılarak eğitim alan 8-15 yaş arasındaki genç müzisyenler kapanış akşamında sahnede bol bol alkış aldı.

 

MSGSÜ İstanbul Devlet konservatuvarı Müdürü Prof. Çiğdem İyicil; “Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’a büyük teşekkür borçluyuz. Bu proje destekleri sayesinde hayata geçirildi. Buradan bir kez daha huzurunuzda kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

 

Sahnede akademiyi tamamlayan öğrencilere sertifikalarını veren Başkan Dalgıç; “Gelenekselleşme yolunda ilerleyen 2. Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali, Çeşme markasına yakışan bir etkinlik. Dünyaca ünlü virtüözleri ilçemizde ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 10 gün boyunca süren çalışmalarını konser ile taçlandıran genç müzisyenlerin kendilerini göstermesi de bizlere gurur ve sevinç yaşatıyor. Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi’ne bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.