ETKİNLİKLER

1-2 Eylül / 1. Çiftlik Festivali
Çeşme Belediyesi'nin 9 Durak 9 Deneyim projesi kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenecek olan 1.Çiftlik Festivali ile ziyaretçilerimiz unutulmaz iki gün geçirecek.
Tüm Etkinler

2. Çeşme Uluslararası Klasik Müzik Akademisi ve Festivali başlıyor

 

Çeşme’de bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Klasik Müzik Akademisi ve Festivali, bir kez daha dünyaca ünlü klasik müzik sanatçılarını Çeşme'de ağırlayarak, genç kuşaklara eğitim imkanı sunuyor.

 

Çeşme Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan projenin sanat yönetmenliğini MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Çiğdem İyicil üstleniyor. Geniş bir yaş aralığında Türkiye’den ve tüm ülkelerden Çeşme’ye gelecek olan müzik öğrencileri 28 Ağustos-6 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen 2. Çeşme Uluslararası Klasik Müzik Akademisi’nde, her biri alanında uzman olan eğitmenlerle çalışma fırsatını yakalıyorlar.

 

Çeşme Uluslararası Klasik Müzik Akademisi’ nin bu yılki konukları arasında Lukas David (keman, Avusturya), Alexander Rudin (viyolonsel, Rusya), Fedor Rudin (keman, Rusya-Avusturya), Jano Lisboa (viyola, Portekiz)  ve Ulf Bästlein (şan, Avusturya) gibi dünya çapında tanınan yorumcu, pedagog, solist ve akademisyenler var.

 

Bu yıl keman, viyola, viyolonsel, oda müziği ve şan dallarında eğitim alan katılımcılar dünyaca ünlü virtüöz müzisyenler ile 10 gün boyunca çalışma fırsatının yanı sıra Akademi kapsamında düzenlenecek konserlerde de kendilerini gösterme şansı elde ediyorlar.

 

Çocuk Orkestrası yine sahnede...

 

Geçtiğimiz sene büyük ilgi gören Çocuk Orkestrası bu yıl yine genç kuşak solistlerimizden keman sanatçısı Mehmet Yasemin’in yönetiminde gerçekleştirilecek. 8-15 yaş arasındaki çocukların birlikte müzik yapabilmeyi öğrenmenin yanı sıra bireysel olarak da çalgılarını tanıma ve repertuvar oluşturma konularında özel bir eğitim aldığı Çocuk Orkestrası, bu sene de festivalin parlayan yıldızlarından biri olacak.

 

Konserler Aya Haralambos'ta

2. Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali kapsamında, ilçenin muhteşem akustiğe sahip Aya Haralambos Kilisesi'nde dünyaca ünlü müzisyenler tarafından üç konser gerçekleştirilecek. 1 Eylül Perşembe akşamı Avusturyalı keman virtüözü Prof. Lukas David, sanatseverlerle buluşacak. Üç kuşaktır öğrenci yetiştiren duayen, hocalık yaptığı sanatçılarla aynı sahneyi paylaşacak. 2 Eylül Cuma Oda Müziği gecesi gerçekleştirilirken 4 Eylül Pazar günü Camerata Saygun Oda Orkestrası Prof. Anja David, Jano Lisboa, Fedor Rudin, Mehmet Yasemin ve Onur Özkaya’ya eşlik edecek.

 

Ölümsüz klasikler yorumlanacak

2. Çeşme Müzik Akademisi ve Festivali'nin son iki gününde iki konser gerçekleşecek. 5 Eylül Pazartesi 20.30'da Master Class, 6 Eylül Salı günün ise Master Class ve Çocuk Orkestrası konser verecek. Çeşme Aya Haralambos Kilisesi’nde saat 20:30’da gerçekleştirilecek

konserlerin halka açık ve ücretsiz olduğunun bilgisini veren Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, " Melodilerle büyülenecek sanatseverleri, ikincisi gerçekleştirilen bu eşsiz müzik şölenine bekliyoruz" dedi.