ETKİNLİKLER

1-2 Eylül / 1. Çiftlik Festivali
Çeşme Belediyesi'nin 9 Durak 9 Deneyim projesi kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenecek olan 1.Çiftlik Festivali ile ziyaretçilerimiz unutulmaz iki gün geçirecek.
ciftlik-13jpg-06-11-2015-13-05-50jpg_12-06-2018_13-55-25.jpg
Tüm Etkinler

Çiftlik

Balık ve deniz ürünlerinin adresi: Çiftlik

Çiftlik, Çeşme'nin dillere destan 'şifalı rüzgarının' en iyi hissedildiği noktalardan biri. Özellikle sıcak bir yaz günü güneşin kavurucu etkilerini telafi etmesi için denizden gelen serinletici bir esinti arıyorsanız, Çeşme kent merkezine 6 kilometre uzaklıktaki Çiftlik, kesinlikle doğru bir adres. Yolun kenarında boylu boyunca uzanan denizi izleyerek ulaşacağınız Çiftlik, yollarından binalarına kadar her yönüyle Ege kokan bir balıkçı kasabası. Rengarenk teknelerin dizili olduğu şirin balıkçı barınağı, kıyıya birkaç metre mesafede yan yana sıralanmış balıkçı restoranlarıyla, özellikle "Denizden babam çıksa yerim" diyenlerin her türlü deniz mahsulüne en leziz halleriyle ulaşabilecekleri vazgeçilmez bir destinasyon.

Ağacından sakız toplayın

Denize yakın soluklandığınız her noktada Yunanistan'a bağlı Sakız Adası’nın eşsiz manzaranıza ufuk çizgisinden dahil olduğu Çiftlik'te, bölgenin her bir köşesinde karşınıza çıkabilecek sakız ağaçları da mutlaka görülmesi gerekenler arasında... Çeşme Yarımadası’na özgü endemik bir bitki olan sakız ağaçlarını yaygın dal yapısı, koyu yeşil ve sık yapraklarından tanıyamazsanız, fesleğen misali temas ettiğinizde elinizde bıraktığı karakteristik ve kalıcı kokusuyla kendisini mutlaka belli edecektir. Hatta Haziran ve Ekim arasında giderseniz sakız ağacı gövdesinden akan sakızlardan da toplayabilirsiniz. Yüzmek ya da kite surf yapmak isterseniz, Altınkum ve Pırlanta plajlarına uğramayı sakın ihmal etmeyin.