ETKİNLİKLER

5-8 Nisan 2018 - 9. Alaçatı Ot Festivali
Festival kapsamında düzenlenen otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar birçok etkinlik düzenlenmektedir. Birbirinden değerli akademisyenlerin, aşçıların ve bloggerların söyleşileri ve atölyeleriyle dolu dolu geçen festivalin korteji renkli görüntülere sahne olmakta, korteje yüzlerce kişi eşlik etmektedir. Festivalin son gününde, Alaçatı Amfi Tiyatro'da, en çok ot toplama ve en güzel ot yemeği yarışmaları düzenlenmektedir.
Tüm Etkinler

Çeşmemiz, tarihi doku ve doğal güzelliklerin birleşmesiyle oluşan tabiat harikalarıyla örülü muhteşem bir coğrafya. Mavinin her tonunu bulabileceğiniz birbirinden güzel koyları, denizin kıyısında kıvrılan altın rengindeki plajları ve yeşilin bin bir çeşidiyle hem eğlence hem de huzur arayanlara hitap eden ilçemiz; tarihi zenginlikleri, Osmanlı ve Rum imzasını harmanlayan cumbalı taş evleri, şifalı sıcak suları, eğlence yerleri, dünyanın en iyileri arasında bulunan sörf mekanlarıyla yılın her mevsimi, her günü mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer. Tüm bunların ötesinde özenle koruduğu gelenek ve görenekleri, güler yüzlü insanlarıyla Çeşme, her bir metrekaresinden ayrı bir tat almanın mümkün olduğu kültürel bir kavşaktır.

Çalışma arkadaşlarımla birlikte, Çeşmemiz için bu duygu ve düşüncelerle şekillendirdiğimiz hayallerle yola çıktık. Şeffaflık ve ortak akılla yönetim anlayışları çerçevesinde, fiziksel yatırımların yanı sıra kültürel proje ve etkinliklerimizle turizmin parlayan yıldızı olan Çeşme'nin ışığının daha da artması için çalışmalara başladık. Çalışmalarımızı, ilçemizde yaz aylarında gerçekleşen turizm faaliyetlerinin diğer mevsim ve aylara da yayılması yönünde yoğunlaştırdık. Kış aylarındaki turizm hareketlerini artıracak termal kür ve tedavi tesisi projelerinin yanında 9 Durak 9 Deneyim sloganıyla ifade ettiğimiz tanıtım atağımızla ilçemizin 9 kültürel durağının her biri için bölgelerin öz değerlerinden ilham alarak özgün festivaller oluşturduk. Hem yöresel değerlerimizi yaşatan hem de ilçemizde dört mevsim turizm faaliyeti gerçekleşmesini sağlayacak bu çalışmalarla, Çeşmemizin geleceğini kültürümüz ve öz zenginliğimizden aldığımız güçle şekillendiriyoruz. 

Siz değerli hemşehrilerimizin desteğinden aldığımız güçle Çeşmemizin geleceğe taşıyan adımlar atmaya devam edeceğiz.

 

Birlikte daha da güzel bir Çeşme'ye...

Saygılarımla,

 

Muhittin Dalgıç
Çeşme Belediye Başkanı