ETKİNLİKLER

5-8 Nisan 2018 - 9. Alaçatı Ot Festivali
Festival kapsamında düzenlenen otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar birçok etkinlik düzenlenmektedir. Birbirinden değerli akademisyenlerin, aşçıların ve bloggerların söyleşileri ve atölyeleriyle dolu dolu geçen festivalin korteji renkli görüntülere sahne olmakta, korteje yüzlerce kişi eşlik etmektedir. Festivalin son gününde, Alaçatı Amfi Tiyatro'da, en çok ot toplama ve en güzel ot yemeği yarışmaları düzenlenmektedir.
Tüm Etkinler

Lozan fatihi, Türkiye'nin İlk Başbakanı İsmet İnönü, ölümünün 42'nci yıl dönümünde Çeşme'deki Mevhibe-İsmet İnönü Heykeli'nin başında saygı ve minnetle anıldı

Türk Kurtuluş Mücadelesi'nin baş mimarlarından, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başbakanı ve 2. Cumhurbaşkanı Mustafa İsmet İnönü, 25 Aralık 1973'te gerçekleşen ölümünün 42'nci yıl dönümünde, Çeşme'de bulunan Mevhibe-İsmet İnönü Heykeli'nin önünde anıldı. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çeşme Belediyesi Meclis üyeleri, CHP Çeşme İlçe Başkanı Ekrem Oran ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra çok sayıda bölge sakininin katıldığı anma töreninde, çelenk sunumu yapıldı, saygı duruşunda bulunuldu.

Yeri tartışılmaz bir yapı taşı

Milli Şef İsmet İnönü'nün gerek Türk Kurtuluş Mücadelesi gerekse Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atılması ve yükselmesi sırasındaki emeklerinin tartışmaya imkan vermeyecek kadar önemli olduğunu ifade eden Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "İstiklal Madalyası bulunan İsmet İnönü, hem askerliği hem devlet adamlığı hem de çağdaş düşünce anlayışıyla modern Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli ve yeri tartışılmaz bir yapı taşıdır. Aramızdan ayrılışının 42'nci yılında kendisini saygı ve minnetle anıyorum" şeklinde konuştu.