ETKİNLİKLER

5-8 Nisan 2018 - 9. Alaçatı Ot Festivali
Festival kapsamında düzenlenen otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar birçok etkinlik düzenlenmektedir. Birbirinden değerli akademisyenlerin, aşçıların ve bloggerların söyleşileri ve atölyeleriyle dolu dolu geçen festivalin korteji renkli görüntülere sahne olmakta, korteje yüzlerce kişi eşlik etmektedir. Festivalin son gününde, Alaçatı Amfi Tiyatro'da, en çok ot toplama ve en güzel ot yemeği yarışmaları düzenlenmektedir.
Tüm Etkinler

Hıdırellez ateşi Çeşme’de yükseldi

Baharın müjdecisi Hıdırellez her yıl olduğu gibi bu yıl da Çeşme’de coşkuyla kutlandı.  Çeşme Belediyesi’nin ilçenin iki farklı noktasında düzenlediği şenlikte Hıdrellez ateşini Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç yaktı.

Çeşme ve Alaçatı’da eşzamanlı olarak düzenlenen etkinliklerle Hıdırellez’i kutlamak için bir araya gelen yüzlerce Çeşmeli, dileklerinin kabul olması, bolluk ve bereketin artması için ateşin üzerinden atlayarak kağıda yazdıkları dileklerini gül ağacağına astılar. Roman orkestrası eşliğinde eğlenen yüzlerce vatandaş yanan ateşin çevresinde keyifle dans ettiler.

Çeşme’de iki ayrı şenlik vardı

Çeşme Tekke Plajı ve Alaçatı Mahallesi Kemalpaşa Caddesi’nde düzenlenen iki farklı noktadaki şenlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da coşku dolu bir Hıdrellez yaşandı. Havanın kararmasına yakın Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç tarafından yakılan ateşin çevresinde toplanan Çeşmeliler Hıdırellez ritüeli olan ateşin üzerinden atlayarak dilek dilediler. Gece geç saatlere kadar roman orkestrası eşliğinde eğlenen vatandaşlar unutulmaz bir gece yaşadılar.