ETKİNLİKLER

5-8 Nisan 2018 - 9. Alaçatı Ot Festivali
Festival kapsamında düzenlenen otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar birçok etkinlik düzenlenmektedir. Birbirinden değerli akademisyenlerin, aşçıların ve bloggerların söyleşileri ve atölyeleriyle dolu dolu geçen festivalin korteji renkli görüntülere sahne olmakta, korteje yüzlerce kişi eşlik etmektedir. Festivalin son gününde, Alaçatı Amfi Tiyatro'da, en çok ot toplama ve en güzel ot yemeği yarışmaları düzenlenmektedir.
Tüm Etkinler

Dünya Bankası ve Tunus Devleti yetkilileri, Tunus yerel yönetim sistemine örnek olması için, turizmdeki başarısıyla adından söz ettiren Alaçatı'nın yönetim stratejileri hakkında bilgi aldı

Dünya Bankası Washington D.C. ve Ankara üst düzey görevlileri ile Tunus; İçişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Yerel Yönetimler Başkanlığı yetkilileri, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç'ı ziyaret etti. Tunus'ta yerel yönetim sistemini için gerçekleştirilen bir ön çalışma doğrultusunda gerçekleşen ziyarette, 20 kişilik heyet; yerel yönetimin mimarlığında gelişen turizm başarısıyla ulusal ve uluslararası alanda örnek olan 'Çeşme' ve 'Alaçatı'nın yönetim modeli ve stratejileri hakkında bilgi aldı.

Öz değerlerle marka oldu

İki dönemdir Alaçatı ve iki yıldır Çeşme'de yürüttüğü başkanlık görevinde farklı bir turizm anlayışıyla, Türk turizmine yeni bir soluk getiren, 'korumacı' bir tutumdan yola çıktıklarını belirten Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, hem bölgeye hem de ülkeye bir  'marka' kazandırdıklarını ifade etti. Bölgenin marka değerini, yerel değerleri gün yüzüne çıkaran, halkçı bir anlayışla geliştirdiklerini açıklayan Başkan Dalgıç; "Öz değerlerimizi koruyan;  planlamalar ve çalışmalarla bölge turizmini daha da ileriye taşıyacağız" şeklinde konuştu.

Hayran kaldılar, tekrar gelecekler

Heyetteki yetkililerin, yenilenen Belediyeler Kanunu çerçevesinde kapatılan Alaçatı Belediyesi'nin başkanlığı ve Çeşme Belediye Başkanlığı görevinde izlediği finansman stratejileri konusundaki sorularını yanıtlayan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, belediyenin genel işleyişi, proje yönetimi konusunda da bilgi verdi, değerlendirmeler yaptı. Alaçatı bölgesinin gelişimi ve lokal ekonomideki yerini anlatan Başkan Dalgıç'a ilçedeki gezilerini anlatan yetkililer, bölgeye hayran kaldıklarını ifade etti, "Tekrar geleceğiz" dedi.