ETKİNLİKLER

1-2 Eylül / 1. Çiftlik Festivali
Çeşme Belediyesi'nin 9 Durak 9 Deneyim projesi kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenecek olan 1.Çiftlik Festivali ile ziyaretçilerimiz unutulmaz iki gün geçirecek.
Tüm Etkinler

Çeşme'de gökyüzü uçurtmalarla boyandı

15 Mayıs 2017 Tarihinde Eklendi 704 Kez Okundu

Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali'nde, rengarenk yüzlerce uçurtma, Çeşme rüzgarıyla gökyüzünde dans etti. 

Çeşme Belediyesi'nin 9 Durak 9 Deneyim projesi kapsamında gerçekleştirilen Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali'nde unutulmayacak görüntüler yaşandı. Martı Uçurtma Kulübü'nün de profesyonel uçurtmacılarla destek verdiği festivale, Fransa, Hollanda, İtalya ve İngiltere'den profesyonel uçurtmacılar katıldılar.

Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali nedeniyle Reisdere mahalesinin sokakları bayraklarla süslenirken, festival alanına yöresel yiyecek ve içeceklerle hediyelik eşyaların satıldığı stantlar kuruldu. Çeşme'nin bütün mahallelerinden vatandaşlar festival alanına servis araçlarıyla taşındılar. Çeşme Belediyesi, 2 gün süren festival nedeniyle çocuklara ve vatandaşlara bin adet uçurtma dağıttı. 


Profesyonel uçurtmacılar, sabah saatlerinden itibaren birbirinden ilginç uçurtmalarını hazırlayarak gökyüzüne uçurdular. At, köpek balığı, çizgi film kahramanları gibi büyük boy uçurtmalarla gökyüzünde görsel bir şölen yaşanırken, "I Love Çeşme" yazan büyük boy uçurtma festivale damga vurdu. Rüzgarın sert esmesi nedeniyle uçurtmacılar zaman zaman zorluk yaşasalar da, profesyonel uçurtmacı olmanın verdiği avantajla gökyüzünü renklendirmeyi başardılar. Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede ve şarkıcı, söz yazarı Pınar Aylin de profesyonel uçurtmacılarla birlikte bir süre uçurtma uçurdular. 


"Ses getiren festivallerimiz arasında yerini alacak"

Festival nedeniyle bir açıklama yapan Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede, Çeşme Belediyesi'nin en önemli projelerinden birisi olan 9 Durak 9 Deneyim projesi kapsamında, 1. Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali'nin gerçekleştirildiğini belirterek, "Yurt dışından ve yurt içinden gelen profesyonel uçurtmacılar da festivalimize önemli katkı sağlayarak gökyüzünde görsel şölen yaşattılar. Çoluk çocuk, genç, yaşlı Çeşmeli vatandaşlarımız da kendi yaptıkları ya da belediyemizin dağıttığı uçurtmalarla gökyüzündeki şölene katıldılar. Uçurtma festivalimiz önümüzdeki yıllarda büyüyerek devam edecek. Yöre halkımızın açtığı stantlar da hem festivalimize renk kattı hem de yöre halkımıza ekonomik katkı sağladı. İnanıyorum ki, önümüzdeki yıllarda Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali çok ses getiren festivallerimiz arasında yerini alacak" diye konuştu. 

Festivale aktif destek vererek profesyonel uçurtmacıların katılmasını sağlayan Martı Uçurtma Kulübü'nün Başkanı Halit Cebeci de yaptığı açıklamada, "Hazırladığımız birbirinden ilginç uçurtmalarımızla gökyüzünü rengarenk yapıyoruz. Çeşmelilerin çok keyif aldığı iki gün yaşattığımıza inanıyorum. Çeşmelilere de belediyemiz bin adet uçurtma dağıttı. Aslında bizler çocukları mutlu etmek istiyoruz. Bizler de uçurtmalarımızı uçurarak mutlu oluyoruz ama çocukların yaşadığı mutluluğu görmek her şeye bedel. Umuyorum ki, belediyemiz bu festivali geleneksel hale getirir. Reisdere, rüzgarıyla ve bulunduğumuz alan itibariyle uçurtma uçurmak için çok uygun. Reisdere'nin önümüzdeki yıllarda daha büyük görsel şölenler yaşanacağı binlerce insanın buluşma yeri olacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu. 

Çeşme Belediyesi'nin mahallelerden ücretsiz servislerle taşıdığı her yaştan Çeşmeli, günün geç saatlerine kadar uçurtmalarını uçurarak keyifli bir gün yaşadılar.